Data: 2021-12-22 | Autor: Redakcja Jelito w Ogniu | Przeczytano 563 razy

Molnupiravir - nowy lek na COVID-19 - a choroba Crohna i WZJG

korona

Molnupiravir to nowy doustny lek przeciw COVID-19. Przeznaczony jest dla osób zakażonych koronawirusem i narażonych na ciężki przebieg infekcji w związku z chorobami współistniejącymi, jak np. choroby serca, otyłość, cukrzyca lub w związku z przyjmowanymi lekami, np. na nieswoiste zapalenia jelit. Molnupirawir znany jest też pod nazwą handlową - preparat Lagevrio, w postaci tabletek. W Polsce dostępny jest dopiero od kilku dni. Nieco wcześniej dotarł do Wielkiej Brytanii.

Brytyjska organizacja zajmująca się chorobą Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego - Crohn's and Colitis UK - wydała aktualne zalecenia dla chorych. Do leczenia molnupirawirem zakwalifikować mogą się pacjenci z chorobą Crohna lub WZJG:

  • będący aktualnie w zaostrzeniu i przyjmujący sterydy ogólnoustrojowe (np. Encorton, Metypred) lub cyklosporynę
  • będący w remisji, ale mimo to przyjmujący sterydy lub cyklosporynę

Molnupirawir zmniejsza ryzyko rozwinięcia ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19 i zapobiega pobytowi w szpitalu z powodu tej choroby. W badaniach klinicznych nie zmarł ani jeden pacjent z grupy testującej molnupirawir (w porównaniu z placebo). Lek podawany jest na wczesnym etapie zakażenia - w ciągu pierwszych pięciu dni od infekcji. Chorzy przyjmują dwie dawki dziennie, w sposób ciągły przez pięć dni.

Nieźle to opracowaliśmy? Pamiętaj że lubimy kawę 😁
☕ Postaw nam kawę ☕

Źrodło
    https://www.crohnsandcolitis.org.uk/news/quick-access-to-covid-19-treatments-at-home-or-in-the-community
Tematy: covid