Data: 2022-01-21 | Autor: Redakcja Jelito w Ogniu | Przeczytano 1489 razy

Grzyb Candida tropicalis a choroba Crohna - znaczące odkrycie i nowy typ terapii

grzybki

Drożdżak (czyli drożdżopodobny grzyb) Candida tropicalis jest - obok bardziej znanego drożdżaka Candida albicans - jednym z najbardziej inwazyjnych gatunków grzybów. Okazuje się, że C. tropicalis może mieć wpływ na rozwój choroby Leśniowskiego-Crohna, ponieważ związane z tym grzybem zaburzenie (tzw. patogenizacja) mikrobioty jelitowej jest prawdopodobnie jedną z głównych przyczyn tego schorzenia. Grzyb Candida tropicalis powoduje kandydozę oraz ostre stany zapalne. Dolegliwości przypominają objawy choroby Crohna - biegunka, bóle i skurcze jelitowe, utrata wagi i zespół przewlekłego zmęczenia.

Doniesienia te zgodne są z wynikami poprzednich badań, w których obserwowano podwyższony poziom C. tropicalis w jelitach pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna, w porównaniu z osobami zdrowymi.

Jest to znaczące odkrycie, które w ciągu kilku najbliższych lat doprowadzić może do opracowania całkowicie nowego typu terapii stosowanej w chorobie Crohna.

Warto przy tym pamiętać, że modna ostatnio restrykcyjna dieta "na Candidę" (bez nabiału, glutenu, słodyczy, z dużą ilością cebuli, czosnku itd.) to mit - nie zabija grzybów Candida i nie leczy, ponieważ po zaprzestaniu stosowania takiej diety kolonizacja jelit szybko wraca do stanu wyjściowego. Więcej szczegółów w tym artykule.

Nieźle to opracowaliśmy? Pamiętaj że lubimy kawę 😁
☕ Postaw nam kawę ☕

Źrodło
    https://www.termedia.pl/gastroenterologia/Konsekwencje-dzialania-jednego-z-najbardziej-inwazyjnych-gatunkow-grzybow,45251.html