Grzyb Candida tropicalis a choroba Crohna - znaczące odkrycie i nowy typ terapii
Drożdżak (czyli drożdżopodobny grzyb) Candida tropicalis jest - obok bardziej znanego drożdżaka Candida albicans - jednym z najbardziej inwazyjnych gatunków grzybów. Okazuje się, że C. tropicalis może mieć wpływ na rozwój choroby Leśniowskiego-Crohna, ponieważ związane z tym grzybem zaburzenie (tzw. patogenizacja) mikrobioty jelitowej jest prawdopodobnie jedną z głównych przyczyn tego schorzenia. Grzyb Candida tropicalis powoduje kandydozę oraz ostre stany zapalne. Dolegliwości przypominają objawy choroby Crohna - biegunka, bóle i skurcze jelitowe, utrata wagi i zespół przewlekłego zmęczenia.
Doniesienia te zgodne są z wynikami poprzednich badań, w których obserwowano podwyższony poziom C. tropicalis w jelitach pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna, w porównaniu z osobami zdrowymi.
Jest to znaczące odkrycie, które w ciągu kilku najbliższych lat doprowadzić może do opracowania całkowicie nowego typu terapii stosowanej w chorobie Crohna.
Warto przy tym pamiętać, że modna ostatnio restrykcyjna dieta "na Candidę" (bez nabiału, glutenu, słodyczy, z dużą ilością cebuli, czosnku itd.) to mit - nie zabija grzybów Candida i nie leczy, ponieważ po zaprzestaniu stosowania takiej diety kolonizacja jelit szybko wraca do stanu wyjściowego. Więcej szczegółów w tym artykule.
☕ Postaw nam kawę ☕
Źrodło
-
https://www.termedia.pl/gastroenterologia/Konsekwencje-dzialania-jednego-z-najbardziej-inwazyjnych-gatunkow-grzybow,45251.html