Data: 2023-01-14 | Autor: Patryk Idzik | Przeczytano 1806 razy

Dieta "na candidę" to MIT!

muchomor

Modna ostatnio dieta, która rzekomo ma "leczyć candidę", nie działa. Nie może działać. Candida spp. to nazwa grzybów drożdżopodobnych, obejmujących ponad 20 (!) różnych gatunków, na przykład C. krusei, C. glabrata, C. kefyr, C. tropicalis, C. guillermondi, C. albicans i wiele innych. Te grzyby stanowią naturalną (komensalną) florę skóry i błon śluzowych, w tym przewodu pokarmowego człowieka i w pewnych warunkach mogą stać się chorobotwórcze. Obecność tych grzybów w przewodzie pokarmowym nie wymaga leczenia, chyba że ich wzrost jest obfity i towarzyszą mu objawy chorobowe.

Dieta restrykcyjna (bez nabiału, glutenu, słodyczy, z dużą ilością warzyw, takich jak cebula, czosnek, przypraw, probiotyków itp.) nie zabija grzybów Candida, a jedynie może nieco ograniczać ich populację. Po zaprzestaniu stosowania takiej diety, kolonizacja jelita zwykle szybko wraca do stanu wyjściowego.

Dieta "na candidę" nie leczy, ponieważ: - Candida spp. wytwarza chlamydospory, które pełnią funkcję przetrwalników odpornych na długotrwały brak pożywienia - Candida spp. jest zdolna do fermentacji różnych cukrów, a nawet alkoholi polihydroksylowych, które występują w warzywach i owocach, w tym cebuli, brokułach, kalafiorze, jabłkach, wiśniach i czosnku - substancje fungistatyczne, zawarte w żywności, na przykład w oregano czy czosnku, wchłaniają się już w jelicie cienkim i nie dochodzą do jelita grubego, zasiedlonego przez komórki grzybów.

Poprawa stanu zdrowia obserwowana przez osoby na tej diecie jest związana z tym, że dieta "na candidę" jest po prostu "zdrowa" (eliminacja słodyczy, dużo warzyw itp.), dostarcza dużo witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy, przez co osoby, które do tej pory odżywiały się niezdrowo (fast-foody, słodycze) odczuwają poprawę samopoczucia i czują się zdrowsi. Wykluczenie z diety dużej ilości cukrów zmniejsza fermentację w przewodzie pokarmowym, co łagodzi ból brzucha, gazy, biegunkę, ale nie jest spowodowane "zabiciem candidy".


Bibliografia
  1. S.M. Barns, D.J. Lane, M.L. Sogin, C. Bibeau i inni. Evolutionary relationships among pathogenic Candida species and relatives. "J Bacteriol". 1991, 173 (7), s. 2250-2255
  2. Erdogan A, Rao SS. "Small intestinal fungal overgrowth". Curr Gastroenterol Rep. 2015, 17 (4): 16.
  3. Sardi, J. C. O. "Candida species: current epidemiology, pathogenicity, biofilm formation, natural antifungal products and new therapeutic options". Journal of Medical Microbiology. 2016, 62: 10:24.
  4. Staib P, Morschhäuser J. "Chlamydospore formation in Candida albicans and Candida dubliniensis"an enigmatic developmental programme". Mycoses. 2007, 50 (1): 1-12.
Tematy: mikrobiota, dieta