Data: 2023-02-28 | Autor: Redakcja Jelito w Ogniu | Przeczytano 1469 razy

Biologiczne nanoroboty leczące stany zapalne jelit

science advances

Roboty dostarczające leki przeciwzapalne bezpośrednio w miejsca objęte stanem zapalnym? To realna przyszłość leczenia chorób zapalnych, m. in. nieswoistych zapaleń jelit, jak choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. W prestiżowym naukowym piśmie "Science Advances" opublikowano ostatnio (22 lutego 2023) bardzo ciekawy artykuł. Naukowcy z chińskiego Shenzhen Institute of Advanced Technology opracowali biologiczne nanoroboty służące do leczenia stanów zapalnych przewodu pokarmowego, w tym zapalenia jelit. Wykorzystali do tego komórki drożdży. Nanoroboty same się napędzają, same nawigują i same precyzyjnie docierają do okolic dotkniętych stanem zapalnym, po czym gromadzą niesiony przez siebie lek bezpośrednio w miejscu występowania choroby. Dzięki temu stężenie leku przeciwzapalnego w tych kluczowych okolicach okazało się około 1000 razy większe.

Dokładna nazwa tych innowacyjnych urządzeń to Twin-Bioengine Yeast self-adaptive micro/nanorobots, czyli mikro/nanoroboty z podwójnym bionapędem oparte na komórkach drożdży - w skrócie określa się je jako roboty TBY. Komórka drożdży wypełniona jest przeciwzapalnym lekiem.

Roboty TBY to bardzo obiecująca i bezpieczna technika precyzyjnego leczenia zapaleń przewodu pokarmowego, a także innych chorób zapalnych. Testy omawianych nanorobotów prowadzone były na modelu tkanek jelita oraz na myszach z zapaleniem okrężnicy i wrzodami żołądka.

Nieźle to opracowaliśmy? Pamiętaj że lubimy kawę 😁
☕ Postaw nam kawę ☕

Źrodło
  1. "Twin-bioengine self-adaptive micro/nanorobots using enzyme actuation and macrophage relay for gastrointestinal inflammation therapy" - https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.adc8978
  2. "Nanoroboty pomogą w leczeniu układu trawiennego" - https://www.termedia.pl/gastroenterologia/Nanoroboty-pomoga-w-leczeniu-ukladu-trawiennego,50596.html