Data: 2023-06-16 | Autor: Redakcja Jelito w Ogniu | Przeczytano 21895 razy

W jakich przypadkach mogę otrzymać leczenie biologiczne?

dna-2

Leczenie biologiczne można otrzymać po przejściu kwalifikacji w ramach programu lekowego całkowicie refundowanego przez NFZ oraz w ramach badań klinicznych. W obu tych przypadkach chory nie płaci za leki biologiczne, tj. otrzymuje je za darmo przez określony czas.

Prowadzący gastroenterolog powinien skierować na leczenie biologiczne pacjentów z czynną umiarkowaną i ciężką postacią choroby, w przypadku niedostatecznej odpowiedzi na standardowe leczenie, w tym na sterydy ogólnoustrojowe (prednizon, prednizolon, metyloprednizolon) i tiopuryny (azatiopryna, 6-merkaptopuryna), lub gdy nie tolerują takiego leczenia, albo jest ono przeciwwskazane.

Kwalifikację do leczenia biologicznego należy rozważyć u chorych sterydoopornych, sterydozależnych lub nietolerujących sterydów.

Zatem jeśli dotychczasowe leczenie nie jest wystarczająco skuteczne, nastąpiła utrata odpowiedzi lub wystąpiła nietolerancja (np. ostre zapalenie trzustki podczas przyjmowania azatiopryny), warto zapytać gastroenterologa o leczenie biologiczne.

Do leczenia infliximabem lub adalimumabem kwalifikowani są pacjenci z przetokową postacią choroby Crohna (tj. cechującą się wytworzeniem przetok okołoodbytowych), którzy nie odpowiedzieli na leczenie podstawowe (antybiotyki, leki immunosupresyjne, leczenie chirurgiczne), niezależnie od nasilenia choroby.

Program lekowy dla choroby Crohna obejmuje adalimumab, infliximab, ustekinumab oraz wedolizumab, natomiast dla WZJG infliximab, wedolizumab, tofacitinib oraz ustekinumab.

Kroplówki, tj. wlewy dożylne (infliximab, wedolizumab i pierwsza dawka ustekinumabu) oraz pierwsze wstrzyknięcia podskórne adalimumabu podawane są w szpitalach referencyjnych, na oddziałach gastroenterologicznych, w specjalnych salach do leczenia biologicznego. Kolejne zastrzyki z adalimumabem lub ustekinumabem wydawane są z apteki szpitalnej do stosowania samodzielnie w domu.

Wszelkie szczegóły - mechanizmy działania, jakie badania trzeba przejść w ramach kwalifikacji itd. - znajdują się w dziale Leczenie, przy każdym z leków biologicznych.

Autorzy tej strony zasilani są kawą.
☕ Postaw nam kawę ☕