Probiotyki w chorobie Crohna i WZJG - które brać i czy warto?
Wielu chorych z WZJG lub chorobą Leśniowskiego-Crohna zadaje sobie pytanie jakie probiotyki przyjmować i czy w ogóle jest to uzasadnione. Wybór zależy od celu jaki chcemy osiągnąć, aktualnego stanu organizmu i zażywanych leków. Obecna wiedza na temat mikrobioty jest wciąż niewystarczająca, aby z całkowitą pewnością opisać role jakie odgrywa każdy z kilkuset szczepów bakterii zasiedlających nasze jelita.
Potwierdzone działanie
Efekt terapeutyczny został przekonująco udokumentowany jedynie dla kilku probiotyków. Są to m.in.:- Saccharomyces boulardii (Enterol):
- biegunki infekcyjne
- biegunki poantybiotykowe
- biegunki spowodowane Clostridium difficile
- biegunki podróżnych
- biegunki związane z żywieniem pozajelitowym
- Escherichia coli Nissle 1917 (Mutaflor):
- Lactobacillus rhamnosus GG (Dicoflor):
- skrócenie czasu trwania biegunek
- poprawa stanu chorych z NZJ
- poprawa stanu chorych z ZJD
- poprawa stanu zakażonych Helicobacter pylori
- VSL#3 (Vivomixx):
Uwagi
Należy przestrzec przed zbyt intensywną suplementacją preparatów probiotycznych, gdyż może to doprowadzić do coraz częściej diagnozowanego przerostu flory bakteryjnej w jelicie cienkim (SIBO). Nie zawsze warto też przyjmować preparaty wieloszczepowe, gdyż dla określonych objawów przewidziane są konkretne szczepy bakteryjne. Jedynym tego typu preparatem o potwierdzonym klinicznie działaniu jest w/w VSL#3 dostępny również pod nazwą Vivomixx. Deklarowane przez producentów "zapewnienie równowagi flory jelitowej" jest jednak nieosiągalne, ponieważ skład mikrobioty u każdego człowieka jest inny, dostosowany choćby do diety czy klimatu. Warto zatem zachować rozsądek i stosować tego typu preparaty celowo, w ściśle określonych sytuacjach.
☕ Postaw nam kawę ☕