Data: 2023-10-05 | Autor: Redakcja Jelito w Ogniu | Przeczytano 263 razy

Jakie są rodzaje stomii?

schemat Każdą stomię możemy opisać uwzględniając poniższe kryteria podziału:

Rodzaje stomii wg miejsca wyłonienia

Kolostomia

To wyłonione jelito grube, najczęściej w obrębie okrężnicy esowatej. Stomia wykonywana jest najczęściej w momencie, gdy konieczne jest usunięcie końcowego odcinka jelita grubego (odbytnicy) np. z powodu choroby nowotworowej jelita. Kolostomia umiejscowiona jest zwykle po lewej stronie, poniżej pępka i ma zazwyczaj lekko wydłużony okrągły kształt (kolor czerwony lub purpurowy), wystający na ok. 1.5 cm powyżej poziomu skóry brzucha. Stolec w przypadku kolostomii powinien być uformowany i wydalany regularnie 1-2 razy w ciągu doby. Pamiętajmy, że kolostomia może być wyłoniona również na środku brzucha lub z jego prawej strony. Wszystko zależy od tego czy w danym przypadku nie ma możliwości wyłonienia stomii po stronie lewej.

Ileostomia

Jest to wywinięcie, a następnie przyszycie do skóry wyłonionego jelita krętego (odcinka jelita cienkiego). Treść jelitowa w przypadku ileostomii jest konsystencji papkowatej i półpłynnej. W treści pokarmowej znajdują się enzymy trawienne, które mogą podrażnić skórę, dlatego tak ważne jest dobre zabezpieczenie skóry przed podciekaniem.

Urostomia

Jest to przetoka moczowo-skórna, czyli połączenie układu moczowego ze skórą w celu zapewnienia odpływu moczu z dróg moczowych. Polega na połączeniu moczowodów bezpośrednio ze skórą lub poprzez specjalnie wyizolowany w tym celu odcinek jelita cienkiego. Przyczyną wykonania urostomii, oprócz nowotworów i wad wrodzonych, mogą być choroby zapalne pęcherza moczowego, marskość pęcherza, lub jego uraz. Jednym z rodzajów urostomii jest nefrostomia, czyli przetoka nerkowo-skórna: do wnętrza nerki wprowadza się specjalny cewnik, a następnie przymocowuje go do powierzchni skóry.

Stomia końcowa i pętlowa

Stomia jednolufowa (końcowa) stosowana jest na stałe lub tymczasowo. W tym przypadku cała treść pokarmowa przechodzi do worka stomijnego.

Stomia dwulufowa (pętlowa) stosowana jest tymczasowo, aby odbarczyć układ pokarmowy. W stomii dwulufowej część treści pokarmowej przechodzi do worka, a reszta naturalnie do kolejnych części przewodu pokarmowego.

Stomia czasowa i definitywna

Stomia czasowa wyłaniana jest na czas leczenia choroby podstawowej. Stomia definitywna zostaje z pacjentem do końca życia.

Stomia odżywcza i odprowadzająca

Stomia odżywcza doprowadza substancje odżywcze do organizmu (np. gastrostomia). Stomia odprowadzająca umożliwia usunięcie treści jelitowej jeżeli nie jest to możliwe natualną drogą.

Autorzy tej strony zasilani są kawą.
☕ Postaw nam kawę ☕
Tematy: stomia