Data: 2024-05-18 | Autor: Redakcja Jelito w Ogniu

Jak zamaskować worek stomijny?

pokrowiec-stomijny-shit-happens

Przede wszystkim: worka stomijnego nie trzeba ukrywać czy maskować, bo stomia to symbol zwycięstwa, a już na pewno podjęcia walki z poważnym problemem i tak właśnie należy jego obecność traktować.

Czasem jednak z różnych przyczyn, w naszym interesie znajduje się ukrycie tego charakterystycznego akcesorium przed wzrokiem innych, a czasem po prostu chcemy wyglądać atrakcyjniej w sypialni czy na plaży. W każdej z tych sytuacji mamy skuteczne opcje.

Dodatkowa warstwa ubrania

Kształt worka odciska się najbardziej na bezpośrednio przyległej do niego warstwie odzieży czy bielizny, dlatego warto rozważyć ubiór z użyciem kilku warstw czyli na tzw. "cebulkę".

Pas maskujący

Elastyczny pas umożliwiający ukrycie odciskającego się kształtu worka. W czasie pisania tego poradnika najlepszym wyborem wydaje się być refundowany Welland Corsinel Belt dostępny w kolorze czarnym, beżowym oraz białym.

Majtki z wysokim stanem

Majtki tego typu dostępne są przede wszystkim dla kobiet i - podobnie jak pas maskujący - stanowią dodatkową warstwę ukrywającą zarówno worek jak i odciskający się jego kształt na ubraniu wierzchnim.

Pokrowce na worek stomijny

Pokrowce takie posiadają szereg zastosowań - od praktycznych przez sypialniane, aż po wyrażenie pewnego typu estetyki czy poczucia humoru poprzez zabawne nadruki. Są stosunkowo niedrogie i często się przydają, więc warto się w nie zaopatrzyć np. w naszym sklepiku.

Pas stomijny przeciwprzepuklinowy

Można wykorzystać go okazjonalnie do ukrycia worka stomijnego, ale opinie na temat jego skuteczności w przeciwdziałaniu powstania przepukliny okołostomijnej są podzielone, no i sam w sobie jest dość gruby oraz masywny.

Gorset lędźwiowy

Opcja nieco podobna do pasa przeciwprzepuklinowego. Można ją rozważać jeżeli sprzęt stomijny (szczególnie kształt płytki) jest dobrze dobrany i nacisk na worek nie zwiększa prawdopodobieństwa powstania przecieku treści przez płytkę.

Ciemne kolory

Tak jak zagniecenia widoczne są zdecydowanie mniej na ubraniu ciemnym i czarnym, tak samo warto unikać jasnych kolorów jeżeli chcemy ukryć odznaczający się kształt worka stomijnego. Tego typu kolorystyka zapobiega też prześwitywaniu worka w cieńszych koszulach.

Luźne ubranie

Zdecydowanie łatwiej ukryć worek pod luźnym strojem, aniżeli pod mocno dopasowanym, choć nawet w tej drugiej opcji jest to możliwe.

Wzory

Wzorzyste ubrania z powodzeniem maskują kształt odnaczającego się pod ubraniem worka stomijnego. Nie musi to być hawajska koszula ani krzykliwe wzory, wystarczy subtelny, lecz widoczny wzór np. kraty, aby w dużym stopniu zgubić niechciany odcisk worka spod spodu.

Autorzy tej strony zasilani są kawą.
☕ Postaw nam kawę ☕
Tematy: stomia