Data: 2023-06-16 | Autor: Redakcja Jelito w Ogniu | Przeczytano 15462 razy

Jak wygląda podanie leku biologicznego i jak się do tego przygotować?

kroplowka

Otrzymując skierowanie do leczenia biologicznego z wyznaczoną datą należy przygotować się na kilka godzin spędzonych w szpitalu, zazwyczaj w odrębnej przystosowanej do tego sali. Należy zjawić się będąc na czczo, ważna jest też punktualność (zazwyczaj jest to pora ranna), gdyż spóźnienie może skutkować brakiem możliwości wykonania badań niezbędnych do bezpiecznego podania leku.

Pierwszą rzeczą jaka zostaje wykonana u pacjenta jest zmierzenie ciśnienia, założenie wenflonu i pobranie krwi do badań. Równolegle należy przedstawić otrzymane wcześniej skierowanie, więc warto pamiętać o jego zabraniu ze sobą. Zanim jednak lek biologiczny zostanie podany, niezbędne jest otrzymanie wyników badania krwi z laboratorium. Oczekiwanie może trwać nawet 4-5 godzin, dlatego zdecydowanie warto być na to przygotowanym i wyposażonym w:

  • lekkie śniadanie (można zjeść po pobraniu krwi)
  • naładowany telefon
  • ładowarkę do telefonu (mimo wszystko)
  • książkę / czasopismo / laptopa (również z ładowarką)

W końcu przychodzi pora podania leku. Leki biologiczne podawane są zazwyczaj w postaci kroplówki. Opakowanie najczęściej jest zastępcze, gdyż preparaty te występują oryginalnie w postaci proszku do sporządzania koncentratu do infuzji. Czas wlewu zależy od leku - wedolizumab 30 minut, infliximab od 45 do 120 minut, pierwsza dawka ustekinumabu około 60 minut. Szczególnie przy pierwszym podaniu lub po przerwie w leczeniu należy uważnie obserwować reakcję pacjenta, gdyż może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który wymaga natychmiastowej interwencji personelu medycznego.

Adalimumab oraz następne dawki ustekinumabu mają postać iniekcji podskórnych. Pierwsze dawki tych leków podawane są w szpitalu. Kolejne wstrzyknięcia można robić samemu w domu.

Po zakończonym wlewie pacjent musi pozostać pod obserwacją przez kolejne 1-2 godziny. Często w tym czasie przeprowadzana jest konsultacja z lekarzem, w razie potrzeby wystawiona zostaje recepta na niezbędne leki, ostatecznie otrzymujemy wypis wraz ze skierowaniem na podanie kolejnej dawki.

Autorzy tej strony zasilani są kawą.
☕ Postaw nam kawę ☕