Data: 2023-09-03 | Autor: Redakcja Jelito w Ogniu | Przeczytano 951 razy

Jak często wymieniać worek stomijny i odpuszczać treść?

pokrowiec-stomijny-shit-happens Częstość wymiany worka stomijnego zależy od kilku czynników:
  • systemu, którego używamy (1-częściowy lub 2-częściowy)
  • typu worka, którego używamy (otwarty lub zamknięty)
  • tolerancji skóry na przylepiec
  • osobistych preferencji pacjenta

W przypadku kolostomii z workiem zamkniętym sprawa jest prosta: worek wymieniamy po każdym pojawieniu się treści w worku.

W systemach jednoczęściowych z workiem otwartym niemal każdy producent zaleca wymianę całości codziennie, ale w praktyce - jeżeli nie ma problemów ze stomią ani ze skórą - można z powodzeniem nosić ten sam sprzęt przez około 3-4 dni.

W systemach dwuczęściowych producenci zalecają wymianę worka codziennie, a przylepca co drugi dzień. Tutaj podobnie jednak chorzy zazwyczaj podejmują decyzję pozostania przy zamocowanym już sprzęcie dłużej, ponieważ jego funkcje i czystość pozostają na tym samym poziomie przez kilka dni.

Odpuszczanie treści z worków otwartych zależy natomiast od typu stomii, jaki posiadamy (kolostomia lub ileostomia) oraz diety, którą stosujemy. W przypadku ileostomii jest to zazwyczaj około 6-7 razy na dobę, co wbrew pozorom nie jest szczególnie uciążliwe, ponieważ dzieje się przy okazji wizyty w celu oddania moczu.

Niektórzy posiadacze kolostomii preferują używanie worków otwartych, mimo że domyślną opcją są dla nich worki zamknięte, czyli bez możliwości odpuszczania treści. W przypadku kolostomii treść pojawia się w worku 1-2 razy dziennie i właśnie wtedy należy opróżnić worek.

Autorzy tej strony zasilani są kawą.
☕ Postaw nam kawę ☕
Tematy: stomia