Data:
2023-04-16
| Autor: Redakcja Jelito w Ogniu
| Przeczytano 5869 razy
Odklejanie się worka stomijnego i co za tym idzie, przeciekanie treści na zewnątrz może mieć miejsce szczególnie na początku przygody ze stomią, zanim oswoimy się z nową sytuacją i zdążymy przetestować oraz nauczyć się obsługiwać dostępny sprzęt. Powodów przeciekania może być kilka:
Dlaczego worek stomijny odkleja się lub przecieka?
- nieprawidłowo dobrany przylepiec worka.
Producenci sprzętu stomijnego stosują różne składy chemiczne w swoich produktach. Nie każdy może być odpowiedni dla Twojej skóry. - nieprawidłowo dobrany kształt płytki.
Stomia wklęsła lub płaska wymaga płytki mocno wklęsłej (convex), stomia wystająca więcej niż 1-2 cm płytki płaskiej lub delikatnie wklęsłej (soft convex), a w przypadku przepuklin okołostomijnych stosuje się płytki wypukłe. - niestosowanie pasty uszczelniającej.
Brak pasty znacznie skraca żywotność płytki, powoduje podrażnienia wokół stomii i może prowadzić do przedostania się treści przez przylepiec. - pasta uszczelniająca aplikowana na płytkę zamiast na jej krawędź lub wokół stomii.
Najbezpieczniejszą opcją jest aplikacja pasty wokół stomii. Jeżeli już chcemy nałozyć pastę na płytkę to pamiętajmy, że umieszczenie jej zbyt daleko od otworu paradoksalnie zwiększa ryzyko przecieku treści. - otwór docięty na zbyt duży wymiar.
Rozmiar stomii, szczególnie w początkowym okresie, ulega zmianom. Brak regularnego mierzenia stomii przy zmianie worka skutkuje wycinaniem otworu na nieaktualny rozmiar, czego naturalną konsekwencją jest podciekanie treści pod płytkę. - używanie tego samego worka zbyt długo.
Mimo, że większość producentów podaje 1 dzień jako zalecany czas używania pojedynczego worka, akceptowalne i powszechne jest jego użycie dwa dni z rzędu. Każdy kolejny dzień to już zwiększone ryzyko odklejenia się przylepca. - niedosuszona skóra przed aplikacją przylepca
Przed przyklejeniem nowego worka, skóra musi być całkowicie sucha. Należy na to zwracać uwagę szczególnie przy stosowaniu barier typu "sztuczna skóra" w sprayu, ktore wymagają odczekania kilku minut zanim skóra będzie gotowa do aplikacji płytki. W celu przyśpieszenia tego procesu warto posłużyć się suszarką do włosów. Jednocześnie przestrzegamy przed przegrzewaniem płytki stomijnej przed aplikacją, ponieważ wskutek tego dość szybko może stracić ona część swoich właściwości samoprzylepnych. - obfita i płynna treść pokarmowa.
Płynna zawartość worka zwiększa ryzyko przecieku pod płytkę. Aby naturalnie zagęścić treść należy zacząć od eliminacji potraw kwaśnych, a kawę zamienić na czarną herbatę. Pomocniczo warto też stosować loperamid oraz saszetki żelujące. - nacisk na stomię.
Pasy lędźwiowe lub stomijne naciskają na miejsce wyłonienia stomii, czasem również aby ograniczyć odgłosy z niej się wydobywające celowo przyciskamy ręką worek. Należy mieć na uwadze, że działanie takiej siły chwilowo przyciska jelito do środka powodując efekt płaskiej lub wklęsłej stomii, co sprzyja podciekaniu, szczególnie przy płaskich płytkach. - zbyt rzadko odpuszczana treść.
Jeżeli treści jelitowej będzie w worku zbyt wiele, zwiększamy ryzyko przecieku poprzez odklejenie się płytki pod wpływem ciężaru treści w worku. Zaleca się opróżniać worek, kiedy wypełniona jest 1/3 jego objętości. - niedociskanie okolicy stomii po przyklejeniu płytki.
Bezpośrednio po naklejeniu przylepca należy przez dłuższą chwilę uciskać okolicę stomii tak, aby płytka perfekcyjnie przylegała do skóry, ponieważ to właśnie nieszczelność w tym miejscu jest źródłem problemów z przeciekaniem sprzętu stomijnego. Procedura ta jest nieco ułatwiona w systemach dwuczęściowych oraz płytkach typu convex. W przypadku systemów jednoczęściowych z płaską płytką należy zatem zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę. Dociśnięcie zewnętrznej części przylepca realizujemy w drugiej kolejności. - niestosowanie paska dociskającego płytkę.
U niektórych osób szczególnie wskazane jest stosowanie zaczepianego o specjalne uchwyty paska dociskającego płytkę do skóry. Można nosić go przez kilka godzin po zmianie worka lub cały czas. Uchwyty nie występują zazwyczaj w płaskich płytkach jednoczęściowych worków. Można je spotkać w systemach dwuczęściowych oraz w płytkach typu convex.
Autorzy tej strony zasilani są kawą.
☕ Postaw nam kawę ☕
☕ Postaw nam kawę ☕