Data: 2023-02-21 | Autor: Redakcja Jelito w Ogniu | Przeczytano 2597 razy

Gastroskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg i interpretacja wyników

gastroskopia-przebieg

Gastroskopia to endoskopowe badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego wykonywane w celu diagnostyki schorzeń przełyku, żołądka i dwunastnicy. Umożliwia ono pobranie wycinków do badania histopatologicznego oraz wykonanie testu ureazowego w kierunku zakażenia bakterią Helicobacter pylori, prowadzącą do choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Wskazania do gastroskopii

  • diagnostyka - gastroskopia wraz z pobraniem wycinków (również z dwunastnicy) do oceny histopatologicznej jest istotnym badaniem diagnostycznym, zwłaszcza w kierunku choroby Crohna, choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy oraz celiakii
  • podejrzenie lub obecność krwawienia z przewodu pokarmowego, np. anemia, fusowate wymioty, smoliste stolce, dodatni wynik badania na krew utajoną w kale
  • podejrzenie uszkodzeń polekowych błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego u chorych długotrwale stosujących niektóre leki, np. sterydy ogólnoustrojowe
  • leczenie zabiegowe, np. tamowanie krwotoków, polipektomia

Przygotowanie do gastroskopii

Gastroskopia nie wymaga specjalnego przygotowania, poza pozostaniem na czczo przed jego wykonaniem. Jeżeli badanie wykonywane jest po południu, należy nie jeść ok. 6 godzin przed. Poprzedniego dnia nie powinno się spożywać pokarmów, które mogą przez dłuższy czas zalegać w żołądku. Ostatni napój można wypić 4 godziny przed gastroskopią. Niezbędne leki można połknąć, popijając niewielką ilością wody. Kilka godzin przed badaniem nie należy palić papierosów ani żuć gumy. Należy poinformować lekarza o wszelkich chorobach oraz o ewentualnym uczuleniu na leki. W przypadku sedacji głębokiej lub znieczulenia ogólnego potrzebne są wyniki badań laboratoryjnych z krwi wskazane przez anestezjologa.

Przebieg gastroskopii

Gastroskopia polega na oględzinach błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy. Giętki wziernik-gastroskop ze źródłem światła wprowadza się przez jamę ustną. Jest to badanie nieprzyjemne, ale zazwyczaj niebolesne. Przeprowadzane jest w pozycji leżącej na lewym boku. Po miejscowym znieczuleniu gardła za pomocą lidokainy w aerozolu lekarz zakłada plastikowy ustnik, a następnie powoli wprowadza gastroskop, który należy "połykać", skupiając się przy tym na regularnym, głębokim oddychaniu przez nos, co zmniejsza dyskomfort oraz łagodzi odruch wymiotny. Badanie trwa od 5 do 30 minut. Pobieranie wycinków jest bezbolesne, nieodczuwalne. Istnieje możliwość wykonania badania przez nos, jest to tzw. gastroskopia bezstresowa, wprowadzana sonda jest dużo cieńsza, a pacjent nie odczuwa odruchu wymiotnego. U dzieci gastroskopię wykonuje się w sedacji lub w znieczuleniu ogólnym. W trakcie gastroskopii mogą być również wykonywane zabiegi, np. usuwanie polipów (polipektomia), ciał obcych czy hamowanie krwawień.

Interpretacja wyników gastroskopii

W trakcie gastroskopii lekarz interpretuje obraz śluzówki przełyku, żołądka i dwunastnicy na ekranie monitora. Pacjent otrzymuje opis badania makroskopowego, czyli "na oko", od razu po badaniu. Wynik testu ureazowego w kierunku zakażenia Helicobacter pylori dostajemy kilkanaście minut po badaniu.
Pobrane wycinki są interpretowane pod mikroskopem przez patomorfologa. Na opis tego badania histopatologicznego czeka się ok. 10-14 dni. Badania pobranych wycinków pozwalają na stwierdzenie występowania zmian charakterystycznych dla choroby Crohna, a także zmian przednowotworowych i nowotworowych.
W celu wykluczenia celiakii pobiera się wycinki z dwunastnicy - do mikroskopowej oceny zaniku kosmków jelita cienkiego służy skala Marsha.

Po badaniu

Po gastroskopii pacjent może odczuwać ból gardła oraz wzdęcia.
Z powodu miejscowego znieczulenia gardła i ryzyka zadławienia przez pół godziny po badaniu nie należy jeść ani pić.
Jeśli zostało zastosowane znieczulenie (np. opioidowe leki przeciwbólowe, uspokajające benzodiazepiny, propofol), nie należy prowadzić samochodu w drodze powrotnej do domu.

Tematy: gastroskopia
Ciekawostka
CZY WIESZ, ŻE...

Kosmki jelitowe to małe wypustki umieszczone na powierzchni błony śluzowej jelita cienkiego, mające na celu zwiększenie jego powierzchni chłonnej. Pojedynczy kosmek ma od 0,3 do 1,5 mm długości, na jeden mm2 jelita jest ich od 10 do 40, a ich gęstość zmniejsza się w kierunku końca jelita cienkiego. 

Łącznie liczba kosmków wynosi ok. 10 milionów, co zwiększa powierzchnię jelita cienkiego prawie 23 razy, do nawet 200 m2.