Data:
2023-01-31
| Autor: Patryk Idzik
| Przeczytano 2089 razy
O czym mówi kolor stolca?
Barwa stolca zależy od diety i przyjmowanych leków. Prawidłowy jest kolor brązowy, od jasnego aż po ciemny brąz. Pod wpływem żelaza, bizmutu, węgla aktywnego, jagód, stolec może zabarwić się na czarno. Buraki zmieniają zabarwienie stolca na czerwono. Niektóre leki mogą barwić stolec na niebiesko i zielono (barwniki). Również dieta bogata w chlorofil może niekiedy powodować zielonkawe zabarwienie stolca. Glinka - glinokrzemiany mogą powodować odbarwienie stolca.
Nieprawidłowa barwa stolca, po wykluczeniu wpływu diety i leków, to:- czerwona w krwawieniu z odbytu, odbytnicy, okrężnicy. W przypadku krwawienia ze wstępnicy, poprzecznicy i zstępnicy, stolec jest równomiernie wymieszany z krwią. W krwawieniu z hemoroidów krew jest żywoczerwona, znajduje się na powierzchni stolca, na papierze toaletowym lub w sedesie. Szczelina odbytu również może powodować plamienie świeżą krwią, widoczną na papierze toaletowym. Zapamiętaj! krew ciemnoczerwona, jak dojrzała czereśnia, zmieszana ze śluzem, nie jest objawem hemoroidów i świadczy o stanie zapalnym w okrężnicy lub odbytnicy. Ponadto można mieć raka i hemoroidy, zatem u każdej osoby, która krwawi z odbytu, powinna być wykonywana co najmniej rektoskopia lub kolonoskopia (zwłaszcza u osób starszych), jeżeli dawno lub wcale nie była wykonywana, nawet jeżeli źródło krwawienia wydaje się być pewne. Test na krew utajoną w kale jest dodatni.
- biała, szara (stolec odbarwiony) - występuje w niedrożności dróg żółciowych, w przebiegu kamicy pęcherzyka żółciowego (cholestaza). Mocz ma wtedy ciemnobrązową barwę, pieni się, czasami występuje żółtaczka.
- czarna jak smoła - występuje w krwawieniach z górnego odcinka przewodu pokarmowego (najczęściej żołądka i dwunastnicy, rzadziej przełyku i jelita cienkiego). Stolec jest mocno cuchnący, przykleja się do muszli sedesowej. Wskazana pilna pomoc lekarska, wykonanie badań (gastroskopii i morfologii krwi). UWAGA! Test na krew utajona w kale (FOBT, FIT) może być ujemny (chociaż może też być dodatni).
- zielona - barwa pochodzi od żółci. Zwykle występuje w przypadku przyspieszonej perystaltyki jelitowej, w przebiegu biegunek różnego pochodzenia, w tym związanych z infestacją pasożytniczą, np. Giardia lamblia. Warto wykonać badanie parazytologiczne kału + osobno na antygen Giardia lamblia (ELISA).
- jasnożółta barwa występuje w stolcach tłuszczowych. Stolec zwykle bardzo cuchnie i ma papkowatą konsystencję. Badania, które należy wykonać, to badanie ogólne kału (wykaże kriople tłuszczu w barwieniu Sudanem III), względnie oznaczenie elastazy w kale oraz we krwi aktywności amylazy i lipazy (w celu rozpoznania przewlekłego zapalenia trzustki). Żółta barwa przy prawidłowej konsystencji stolca i braku objawów alarmowych (biegunka, chudnięcie, krwawienie, ból brzucha itp.) może być prawidłowa i związana z dietą.