Data: 2023-02-06 | Autor: Redakcja Jelito w Ogniu | Przeczytano 6168 razy

Akcesoria stomijne - kiedy i jak stosować?

akcesoria-stomijne

Stomia wyłaniana jest w różnych okolicznościach. Niezależnie od tego czy pacjent zostanie z nią na dłużej czy jest ona tylko tymczasowa, komfort jej użytkowania w ogromnej mierze zależy od świadomości istnienia całej gamy dopracowanych akcesoriów stomijnych oraz umiejętności poprawnej ich aplikacji. Poniżej przedstawiamy krótki opis akcesoriów dedykowanych ileo- oraz kolostomii jak i dodatków, z których warto korzystać przy jej zaopatrywaniu.

Półksiężyce

Zapewniają dodatkową powierzchnię, dzięki której przylepiec płytki trzyma się skóry. Przydatne przy podciekaniu jako sposób na uzyskanie dodatkowego czasu przed zmianą worka, przy odklejaniu się brzegów przylepca oraz prewencyjnie przed pływaniem czy szczególnie ważnym wydarzeniem. Warto mieć półksiężyce zawsze przy sobie, choć konieczność ich częstego użycia może świadczyć o nieprawidłowo dobranym modelu płytki. Alternatywnie można zastąpić je taśmami fizjoterapeutycznymi, czyli popularnymi "tejpami". Specjalnym rodzajem są aloesowe półksiężyce firmy Saltz. Mają one właściwości gojące, można je nakleić pod płytkę na podrażnioną skórę, czy nawet dociąć zamiast pasty uszczelniającej.

Spray lub gaziki do usuwania kleju

Pozwalają na szybkie, bezbolesne i komfortowe odklejenie płytki worka stomijnego od skóry w celu zmiany worka. Wystarczy jedną ręką dotykać skórę gazikiem lub dozować spray, a drugą delikatnie pociągać za przylepiec, aż odklei się w całości.

Spray lub gaziki do oczyszczania skóry

Przydatne szczególnie w podróży, kiedy po usunięciu kleju nie mamy możliwości przemycia skóry wokół stomii płatkami z neutralnym np. szarym mydłem.

Bariera - tzw. "druga skóra"

Spray lub gaziki pozwalające na stworzenie warstwy ochronnej pomiędzy płytką worka a skórą. Warstwa ta przepuszcza powietrze oraz wzmacnia siłę połączenia płytki ze skórą. Szczególnie wersja w sprayu nie powoduje uczuleń, można stosować ją na podrażnioną skórę.

Pasta uszczelniająca

Zapobiega kontaktowi treści jelitowej ze skórą wokół stomii, co chroni ją przed podrażnieniami i zapobiega podciekaniu. Można ją nałożyć dookoła stomii lub na płytkę przed jej przyklejeniem. Warto wybrać pastę z dodatkowymi właściwościami gojącymi.

Pierścień uszczelniający

Samoprzylepny krążek o właściwościach pasty uszczelniającej.

Saszetki żelujące

Zagęszczają treść wypływającą z jelita. Wrzucamy je do worka stomijnego nie otwierając papierowego opakowania saszetki. Przydatne w biegunkach, które mogą wystąpić np. po spożyciu kwaśnych potraw.

Puder stomijny

Chroni i osusza skórę wokół stomii zapewniając lepsze przyleganie płytki. Puder ten wchłania nadmiar wilgoci, dzięki czemu jest szczególnie polecany przy zmianach sączących.

Neutralizatory zapachu

Usuwają nieprzyjemne zapachy przy zmianie czy opróżnianiu worka. Zamiast fabrycznych produktów tego typu, można użyć spożywczego olejku do ciasta lub mgiełki zapachowej do ciała, które po aplikacji do worka wykazują niemal identyczne działanie. Jest to produkt opcjonalny.

Nożyczki stomijne

Pozwalają na bezpieczne docięcie płytki worka stomijnego pod wymagany rozmiar. Posiadają ostre wnętrze oraz tępe, zaokrąglone końce co pozwala na przygotowanie otworu bez uszkadzania wnętrza worka. W przypadku braku specjalnych nożyczek, należy być bardzo ostrożnym używając standardowych-zakręconych, ponieważ ich ostre czubki mogą uszkodzić kolejne powłoki worka, co generuje jego późniejszy przeciek. W kosmetyczce najlepiej nosić ze sobą już wcześniej docięte płytki - pozwala to zaoszczędzić czas i zminimalizować stres przy nagłej potrzebie zmiany worka poza domem. Konieczność użycia nożyczek odpada przy płytkach marki Convatec - są one plastyczne i dostosowanie rozmiaru otworu odbywa się w nich poprzez odgięcie lub zrolowanie go palcami na zewnątrz.

Pas stomijny

Zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia przepukliny okołostomijnej w okresie pooperacyjnym poprzez odpowiednią kompresję mięśni brzucha, pozwala nieco ukryć worek stomijny i zapobiega jego przesuwaniu. Polecany szczególnie osobom, u których zabieg operacyjny wykonany został metodą tradycyjną - przy użyciu skalpela. U osób operowanych laparoskopowo, przydatność pasa jest dyskusyjna.

Pasek do worka stomijnego

Wąski pas pozwalający na utrzymanie worka stomijnego na miejscu, szczególnie u osób, u których występuje problem z utrzymaniem płytki, mimo odpowiedniego jej doboru. Mocowany jest do zaczepów znajdujących się dookoła płytki.

Worki na worki stomijne

Szczelne worki zapobiegające wydostawaniu się zapachu znajdującego się w nich zużytego worka stomijnego. Alternatywnie można posłużyć się małym workiem na śmieci lub pustym celofanowym opakowaniem np. po chipsach.

Szablon do pomiaru stomii

Pozwala na określenie rozmiaru naszej stomii tak, abyśmy z dużą dokładnością mogli dociąć właściwy otwór w płytce. Warto docinać płytkę równo na rozmiar stomii lub maksymalnie 2 mm szerzej.

Naklejki na filtr węglowy

Naklejki dołączane do opakowania z workami stomijnymi, pozwalające na ochronę znajdującego się na nich filtra węglowego przed uszkodzeniem wskutek działania wody. Zaleca się, aby naklejać je na filtr każdorazowo przy możliwości zamoczenia worka w kąpieli, pod prysznicem czy np. na basenie.

Dodatkowy filtr węglowy

Filtr naklejany na ten standardowo obecny na worku stomijnym w celu eliminacji niepożądanego zapachu. Bardzo rzadko potrzebny gadżet. Zazwyczaj konieczność jego użycia świadczy o nieprawidłowo dobranym modelu płytki lub worka.

Pokrowce na worki stomijne

Nie każdej osobie podoba się wizja posiadania szarego worka przy brzuchu, jednoznacznie wskazującego, że jest to stomia jelitowa, a w środku jest treść pokarmowa. Szczególnie jeśli preferujemy noszenie worka NA a nie POD spodniami warto wyposażyć się w kilka uniwersalnych pokrowców na worek stomijny, które powodują, że całość wygląda jak ozdoba czy kieszonka, nie rzucając się szczególnie w oczy, nawet jeżeli worek z takim pokrowcem będzie wystawał spod ubrania. Jako JELITO W OGNIU zdecydowaliśmy się sami zaprojektować je w kilku wzorach jak jeans, moro, kwiaty czy pełna czerń. Kolejną innowacją są pokrowce koronkowe w kilku wersjach kolorystycznych z koronki. Można je zamówić w dziale Akcesoria.

Płatki kosmetyczne

Zwykłe płatki dostępne w drogerii. Nasączone wodą z szarym mydłem pozwalają na oczyszczenie skóry dookoła stomii w trakcie zmiany worka stomijnego. Zabieg ten należy wykonać po usunięciu kleju (np. brązowym gazikiem Convatec), ale przed aplikacją ew. dodatkowych warstw ochronnych (np. zielony gazik Convatec czy "druga skóra" w sprayu).

Lusterko

Zwykłe małe lusterko pozwala na obserwację stanu stomii od spodu oraz na upewnienie się, czy połączenie zestawu dwuczęściowego zostało wykonane poprawnie.

Kosmetyczka

Kosmetyczkę z kilkoma płytkami, workami oraz najbardziej potrzebnymi akcesoriami należy zawsze mieć ze sobą m.in. z powodu możliwości przecieku sprzętu stomijnego, co może pociągać za sobą konieczność jego szybkiej wymiany "w terenie". Pamiętajmy, aby nie pozostawiać produktów stomijnych latem w miejscach narażonych na przegrzanie (np. auto), ponieważ klej w nich zawarty może ulec rozpuszczeniu i co za tym idzie straci swoje właściwości, a my zostaniemy bez możliwości obsługi stomii.

Tematy: stomia