Data: 2022-11-04 | Autor: Emilia Brochocka oraz Redakcja Jelito w ogniu | Przeczytano 1897 razy

Zmiany w refundacji wyrobów stomijnych

akcesoria-stomijne W związku z podpisaniem nowego rozporządzenia refundacyjnego na wyroby medyczne, stomików czeka szereg zmian. Oto najważniejsze z nich:
  • Rozporządzenie wchodzi w życie 1 stycznia 2023, co oznacza, że obecne zlecenia tracą ważność. Od 1 stycznia 2023 pacjenci będą otrzymywać dwa zlecenia: na sprzęt stomijny o kodzie 99 i na akcesoria o kodzie 141
  • Następuje zwiększenie kwoty limitu m.in kolostomii, ileostomii i urostomii. Kolostomia i ileostomia będą mieć jednakowy limit - wyniesie on 450zł. Wcześniej było to 300 i 400zł. W tej kwocie pacjent może pobrać system dwuczęściowy czyli płytki stomijne i worki oraz system jednoczęściowy. Pacjenci z kolostomią mogą w tej kwocie odebrać sprzęt do irygacji. Kwota 450zł obejmuje również inne stomie i przetoki z wyjątkiem nefrostomii.
  • Dla urostomii nowa wysokość limitu to 530zł (wcześniej było to 480zł). W tej kwocie pacjent może odebrać system dwuczęściowy i jednoczęściowy, jak i worki do zbiórki moczu. Przy zleceniu 99 dopłata pacjenta wynosi 0zł.
  • Dla wszystkich nowo wyłonionych stomii będzie jednorazowe zlecenie o kodzie 99A - oznacza to, że na 1 miesiąc zlecenie przysługuje w podwojonej kwocie podstawowego limitu, a dopłata pacjenta wynosi 0zł.
  • Wcześniej wspomniane zlecenie na akcesoria stomijne będzie miało kod 141 - obejmuje wyroby stomijne kosmetyczne i wspierające czyli pasty, pudry, paski uszczelniające, półpierścienie, pierścienie uszczelniające, produkty do odklejania sprzętu i ochrony skóry wokół stomii lub środki zagęszczające luźną treść jelitową - saszetki żelujące. Ta kwota obejmuje wszystkie stomie i przetoki z wyjątkiem nefrostomii – kwota zlecenia to do 120 zł – z czego 20% wartości zostaje dopłacone przez pacjenta. Nie trzeba wybierać sprzętu za całą kwotę, można również odstąpić od wyboru akcesoriów stomijnych w danym miesiącu.
  • Zlecenie 141A to podwojone zlecenie jednorazowe na wszystkie nowo wyłonione stomie na 1 miesiąc, dopłata pacjenta wynosi 20% wartości.
  • Stopień znaczny ma zachowaną wielokrotność limitu. Natomiast przy zleceniu 141 obowiązuje dopłata w wysokości 20%

Przykłady

Przykład 1: Pacjent z ileostomią/kolostomią bez znacznego stopnia niepełnosprawności, zlecenie na sprzęt obowiązywało do października 2022.

Pacjent pobiera zlecenie na 2 miesiące do końca roku na dotychczasowych zasadach. Od nowego roku otrzymywać będzie dwa zlecenia: pierwsze na worki i płytki (450 zł z pełną refundacją), a drugie na akcesoria (120zł z refundacją 80%)

Przykład 2: Pacjent dotychczas pobierał worki za 300zł, a akcesoria za 100zł. Czy od nowego roku będzie musiał zapłacić więcej?

Jeżeli nie zmienią się ceny sprzętu i akcesoriów to pacjent będzie miał możliwość pobrania worków za kwotę o 150 zł wyższą, oraz akcesoriów przykładowo za poprzednie 100zł, lecz za te akcesoria dopłaci wtedy 20zł ze swojej kieszeni. Przy wykorzystaniu pełnego limitu 120zł, pacjent dopłaca 24zł. Akcesoria powyżej limitu 120zł muszą zostać w całości opłacone z kieszeni pacjenta.

Przykład 3: Pacjent ma nowo wyłonioną ileostomię/kolostomię w styczniu 2023.

W tej sytuacji na 1 miesiąc wydawane są specjalne zlecenia z literą A na końcu. Na sprzęt podstawowy przysługuje wtedy limit 900zł z pełną refundacją, a na akcesoria 240zł z refundacją 80%. Jest to pomocne, aby mieć szansę przetestować i wybrać odpowiedni dla siebie sprzęt, jak i skompletować bardzo przydatny zapas. W kolejnych miesiącach pacjent otrzyma już zlecenia standardowe.

Nieźle to opracowaliśmy? Pamiętaj że lubimy kawę 😁
☕ Postaw nam kawę ☕

Źrodło
    Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie
Tematy: stomia