Data: 2022-09-15 | Autor: Redakcja Jelito w Ogniu | Przeczytano 1581 razy

Rejestracja nowego leku dla WZJG - upadacitinib (tabletki Rinvoq)

rinvoq

Zarówno w USA, jak i w Unii Europejskiej zarejestrowano nowy doustny lek dla wrzodziejącego zapalenia jelita grubego - upadacitinib (alternatywna pisownia: upadacytynib), dostępny w postaci tabletek Rinvoq, przyjmowanych tylko raz na dobę. Z badań klinicznych wynika, że upadacitinib jest skuteczny w indukcji oraz podtrzymywaniu remisji WZJG o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu. Bardzo możliwe, że w najbliższym czasie Rinvoq pojawi się również w polskim programie lekowym, całkowicie refundowanym przez NFZ. W polskim programie leczenia WZJG dostępny jest aktualnie tylko jeden lek z tej grupy, tj. o tym samym mechanizmie działania - tofacitinib, czyli tabletki Xeljanz.

Komisja Europejska zatwierdziła upadacytynib (Rinvoq) do leczenia dorosłych pacjentów z aktywnym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, u których odpowiedź na leczenie tzw. konwencjonalne (mesalazyna, sulfasalazyna, sterydy, azatiopryna) i biologiczne była niewystarczająca, nastąpił brak odpowiedzi lub nietolerancja tych leków. W trzech badaniach fazy trzeciej upadacytynib okazał się bezpieczny i skuteczny - nastąpiła odpowiedź kliniczna, czyli remisja objawowa WZJG oraz wygojenie błony śluzowej jelita grubego.

Upadacitinib (Rinvoq) jest odwracalnym selektywnym inhibitorem kinazy janusowej JAK 1. Z wybiórczego blokowania tylko tej jednej kinazy może wynikać wyższy profil bezpieczeństwa niż w przypadku nieselektywnych inhibitorów kinaz janusowych jak tofacitinib (Xeljanz). Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi w badaniach z upadacytynibem u chorych na WZJG były zakażenia górnych dróg oddechowych jak np. grypa, trądzik, wysypki, półpasiec, zapalenie mieszków włosowych, opryszczka oraz hipercholesterolemia, czyli podwyższony poziom cholesterolu we krwi.

Tabletki Rinvoq przyjmuje się doustnie raz na dobę, o dowolnej porze dnia, z jedzeniem lub bez jedzenia. Dla odmiany Xeljanz - zlecany obecnie w polskim programie lekowym dla WZJG - podawany jest dwa razy dziennie.

Upadacytynib (Rinvoq) skuteczny jest również w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów - było to pierwsze wskazanie do stosowania tego leku. RZS może współistnieć z nieswoistym zapaleniem jelit - to również przewlekła choroba zapalna o podłożu autoimmunologicznym. Inne wskazania to łuszczycowe zapalenie stawów oraz atopowe zapalenie skóry (AZS).

Nieźle to opracowaliśmy? Pamiętaj że lubimy kawę 😁
☕ Postaw nam kawę ☕

Źrodło
    "European Commission Approves RINVOQ® (upadacitinib) for the Treatment of Adults With Moderate to Severe Ulcerative Colitis" - https://news.abbvie.com/alert-topics/immunology/european-commission-approves-rinvoq-upadacitinib-for-treatment-adults-with-moderate-to-severe-ulcerative-colitis.htm