Data: 2023-08-31 | Autor: Redakcja Jelito w Ogniu | Przeczytano 1440 razy

Pierwszy lek biopodobny do natalizumabu (Tysabri) zatwierdzony dla choroby Crohna

kroplowka

Pierwszy na świecie lek biopodobny do natalizumabu - czyli do leku referencyjnego Tysabri - opracowali polscy naukowcy z Polpharma Biologics. Lek otrzymał już certyfikację i został zatwierdzony przez FDA (Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków) do leczenia choroby Leśniowskiego-Crohna oraz stwardnienia rozsianego. To wielki sukces polskiej biotechnologii.

Natalizumab to lek biologiczny należący do grupy leków antyintegrynowych, podobnie jak wedolizumab (Entyvio, stosowany w polskim bezpłatnym programie lekowym zarówno dla choroby Crohna, jak i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego) oraz etrolizumab (obecnie w trakcie badań klinicznych). Są to przeciwciała skierowane przeciwko konkretnej integrynie - hamują migrację komórek zapalnych, dzięki czemu stan zapalny w jelicie się zmniejsza.

Natalizumab podaje się raz na cztery tygodnie w postaci wlewu dożylnego, czyli infuzji - kroplówki, trwającej jedną godzinę.

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane natalizumabu to zakażenia górnych dróg oddechowych (gardła i nosa, np. przeziębienie czy grypa), zakażenia dróg moczowych, bóle głowy i zmęczenie.

Polpharma Biologics pracuje już nad rozwojem kolejnych leków biopodobnych.

Nieźle to opracowaliśmy? Pamiętaj że lubimy kawę 😁
☕ Postaw nam kawę ☕

Źrodło
  1. https://mgr.farm/aktualnosci/biopodobny-natalizumab-od-polpharma-biologics-zatwierdzony-przez-fda/
  2. https://polpharmabiologics.com/pl/centrum-wiedzy/najnowsze-informacje/artykul/polpharma-biologics-oglasza-ze-agencja-fda-zatwierdzila-lek-tyruko-r-pierwszy-i-jedyny-dopuszczony-do-obrotu-lek-biopodobny-do-leku-tysabri-r-do-stosowania-w-leczeniu-rzutowych-postaci-stwardnienia-rozsianego
  3. https://medicalpress.pl/rynek/polska-biotechnologia-na-wiatowej-mapie-polski-lek-biopodobny-do-natalizumabu-otrzyma-certyfikacj-amerykaskiej-agencji-ds-ywnoci-i-lekw-fda_XgR7J5MvZO/
  4. https://www.termedia.pl/neurologia/FDA-zarejestrowala-polski-lek-biopodobny-natalizumab,52789.html
  5. https://www.crohnscolitisfoundation.org/emr/emr-ibd-education-tool/natalizumab