Data: 2023-04-21 | Autor: Redakcja Jelito w Ogniu | Przeczytano 2014 razy

Nowe leki - Zeposia i Jyseleca - w refundowanym programie leczenia WZJG

jyseleca_zeposia

Od 1 maja 2023 program lekowy „Leczenie pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego” - całkowicie refundowany przez NFZ, czyli bezpłatny dla chorego - zostanie rozszerzony o dwa nowe leki, o innowacyjnych mechanizmach działania: filgotinib (doustne tabletki Jyseleca) i ozanimod (doustne kapsułki Zeposia).

Dotychczas w programie dla chorych na WZJG finansowane było - i nadal będzie - leczenie trzema lekami biologicznymi: infliximab (Flixabi, Remsima i Zessly), wedolizumab (Entyvio) i ustekinumab (Stelara) oraz jednym inhibitorem kinaz janusowych: tofacitinib (Xeljanz).

Z naszych - w tym przypadku jeszcze nieoficjalnych - informacji wynika, że budzący olbrzymie nadzieje upadacitinib (tabletki Rinvoq) powinien pojawić się w polskim refundowanym programie leczenia WZJG w ciągu kilku miesięcy, lub nawet tygodni.

Wszystkie wymienione leki opisane są szczegółowo w dziale Leczenie.

Nieźle to opracowaliśmy? Pamiętaj że lubimy kawę 😁
☕ Postaw nam kawę ☕

Źrodło
  1. Projekt listy refundacyjnej na dzień 1 maja 2023 r. – zmiany w programach lekowych - plik dostępny na stronach rządowych Ministerstwa Zdrowia
  2. https://www.medexpress.pl/leki-technologie-medyczne/co-zmienia-projekt-majowej-listy-refundacyjnej/
  3. „Nowa lista refundacyjna - nowości refundacyjne w programach lekowych od 1 maja 2023”: https://www.lekinfo24.pl/aktualnosci-serwisu-lekinfo24pl/nowa-lista-refundacyjna-nowosci-refundacyjne-w-programach-lekowych-od-1-maja-2023.html