Napój migdałowy i ciasteczka migdałowo-owsiane

Czas przygotowania: 30 minut

Składniki

 • migdały: 1 szklanka nieobrane
 • płatki owsiane
 • orzechy włoskie opcjonalnie ziemne
 • cukier
 • jaja: 1 szt.
 • masło klarowane

Przygotowanie

 1. 1 szklankę migdałów (nieobranych) zalewam na noc 4 szklankami zimnej wody (przegotowanej i ostudzonej lub filtrowanej).
 2. Następnego dnia odcedzam migdały na sitku i zalewam 4 szklankami świeżej wody (przegotowanej i ostudzonej lub filtrowanej).
 3. Miksuję w blenderze (kielichowym lub ręcznym) na najwyższych obrotach tak długo, aż powstanie biały płyn.
 4. Zawartość blendera przecedzam na sitku o bardzo drobnych oczkach (można też wyłożyć zwykłe sitko gazą albo pieluchą tetrową). "Mleka" (napoju migdałowego) wychodzi ponad litr, można je przechowywać w lodówce do 2 dni i wykorzystywać jak zwykłe krowie mleko, np. do kawy, owsianki, budyniu, naleśników czy ciast.
 5. Do pozostałej na sitku (lub w środku gazy) masy migdałowej dodaję płatki owsiane, posiekane drobno orzechy, odrobinę cukru (lub innego słodkiego zamiennika), 1 całe jajko oraz trochę masła. Płatki owsiane mogą być błyskawiczne albo górskie, najlepiej zmielić je w blenderze lub w młynku do kawy na "mączkę" owsianą. Cukier można zastąpić roztartym bananem. Powstała masa powinna być bardzo gęsta. Wykładamy ją łyżką na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
 6. Ciasteczka pieczemy w temperaturze 190-200°C przez około 10-15 minut. Czas pieczenia zależy od wielkości ciasteczek. Studzimy na blasze.
Autor: Pola
Chcesz opublikowac swój przepis? Prześlij go wraz ze zdjęciem gotowej potrawy pod adres przepisy@jelito.net
Szczególnie cenione będą propozycje ze składnikami Low-FODMAP lub SCD.