Data:
2023-07-31
| Autor: Redakcja Jelito w Ogniu
| Przeczytano 842 razy
Czy stomia wymaga zmiany diety?
Stomia może wymagać pewnych zmian w diecie, zwłaszcza po operacji. Dostosowanie jadłospisu może pomóc w zminimalizowaniu dolegliwości i utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Poniżej przedstawiamy kilka ogólnych zaleceń dietetycznych, które mogą pomóc w łagodzeniu niektórych objawów i dostosowaniu się do nowej sytuacji po operacji wyłonienia stomii:
- bezpośrednio po operacji zalecana jest dieta lekkostrawna, aby zminimalizować obciążenie dla układu pokarmowego. W początkowej fazie może to oznaczać spożywanie łatwo przyswajalnych pokarmów, takich jak buliony, puree, rozgotowane kasze, gotowane warzywa i miękkie owoce. W przypadku ileostomii dla zapewnienia sobie komfortu warto spożywać pokarmy zagęszczające treść jak gotowany makaron, ziemniaki czy ryż.
- w czasie rekonwalescencji po operacji, można stopniowo wprowadzać bardziej zróżnicowaną dietę. Ważne jest jednak, aby to robić powoli i stopniowo obserwować, jak organizm reaguje na różne produkty.
- niektóre pokarmy (szczególnie w przypadku ileostomii) mogą powodować tworzenie się blokady (niedrożności) stomijnej. Wynika to z faktu, że jelito cienkie zaczyna wchłaniać wodę przejmując tym samym funkcję jelita grubego, lecz z uwagi na jego małą średnicę narząd ten nie jest w stanie poradzić sobie z treścią powstałą m.in. w wyniku spożycia nierozpuszczalnych pokarmów taki jak orzechy, kukurydza, popcorn, truskawki, skórki owoców i warzyw. Na ten temat napisaliśmy osobny artykuł: Niedrożność (blokada) stomijna - objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie.
- ważne jest dokładne gryzienie, aby ułatwić trawienie i przyswajanie składników odżywczych. Warto również unikać połykania dużych kawałków pokarmu, co może prowadzić do bolesności brzucha, a nawet niedrożności stomii.
- należy unikać nadmiernego spożywania produktów takich jak cebula, czosnek, fasola, kapusta, brokuły, papryka i napoje gazowane, aby nie dopuścić do wytworzenia większej ilości gazów w przewodzie pokarmowym. Nie jest to kwestia kluczowa, jednak zdecydowanie warto zapewnić sobie komfort stosując się do tej zasady.
- w przypadku ileostomii warto pić więcej płynów oraz spróbować nieco bardziej solić potrawy, aby zatrzymać więcej wody w organizmie
- mniejsze objętościowo, ale częściej spożywane posiłki odciążają pracę układu pokarmowego, pozwalając stomii na bardziej swobodne działanie
- każda osoba może reagować inaczej na różne pokarmy. Dlatego ważne jest, aby śledzić, jak organizm reaguje na spożywane posiłki i wprowadzać zmiany w diecie w zależności od obserwowanych objawów, takich jak biegunka czy dyskomfort.
Autorzy tej strony zasilani są kawą.
☕ Postaw nam kawę ☕
☕ Postaw nam kawę ☕