Data: 2021-01-10 | Autor: Redakcja Jelito w Ogniu | Przeczytano 936 razy

Jak powstrzymać biegunkę?

papier-toaletowy

Biegunką wg obowiązującej definicji WHO nazywamy zwiększoną częstotliwość (powyżej 2 dziennie) lub objętość (powyżej 200g dziennie) stolca wraz ze zmianą jego konsystencji na płynną lub półpłynną. Może pojawiać się ona epizodycznie (np. po spożyciu nieświeżej potrawy) lub przewlekle - tak, jak ma to miejsce w zapalnych czy czynnościowych chorobach jelit. Niezależnie od jej przyczyny, zawsze sygnalizuje ona nieprawidłowy stan organizmu i bardzo ważne jest możliwie szybkie jej opanowanie.

W każdym przypadku biegunki wprowadzić należy lekkostrawną dietę, która zagęści masę w jelitach i zahamuje perystaltykę, np.:

 • domowy kisiel (np. jabłkowy) z mąki ziemniaczanej (mąka ziemniaczana to domowy "babciny" środek przeciwbiegunkowy)
 • rozgotowany na kleik biały ryż
 • niedojrzałe (zielonkawe) banany, najlepiej rozgniecione na papkę
 • pieczone jabłko z cynamonem
 • gotowana (najlepiej na parze) marchewka i dynia
 • gęste, treściwe mięsno-warzywne zupy zmiksowane na krem
 • napar z suszonych jagód (owoc borówki czernicy, dostępny w aptekach i sklepach zielarskich)

W walce z biegunką pomóc mogą leki dostępne bez recepty:

 • Enterol - probiotyczny szczep drożdży Saccharomyces boulardii przywracający równowagę mikrobioty jelitowej
 • probiotyki, np. Dicoflor, Mutaflor, Vivomixx, Sanprobi
 • kwas masłowy (maślan sodu), np. Debutir, Intesta
 • Smecta, np. gotowe do wypicia saszetki SmectaGo - hamuje biegunkę, łagodzi ból brzucha, wspomaga regenerację jelit
 • Taninal, Tasectan, Colostop - neutralizują toksyny, działają ściągająco i ochronnie na śluzówkę jelit, hamują drobne krwawienia, a przy tym są bezpieczne w NZJ, ponieważ nie zaburzają motoryki układu pokarmowego (nie powodują zaparć)
 • Tiorfan - zmniejsza wydzielanie przez jelita wody i elektrolitów, dzięki czemu zmniejsza masę stolca, liczbę stolców i skraca czas trwania biegunki
 • loperamid - tylko doraźnie i jak najrzadziej, w skrajnych sytuacjach, np. gdy trzeba wyjść z domu; najłagodniej działa Imodium Instant (tabletki na język, bez popijania)
Warta wspomnienia jest również cholestyramina (Vasosan, Questran) stosowana w biegunce tłuszczowej (chologennej), szczególnie pomocna przy stanie zapalnym w końcowym odcinku jelita cienkiego lub po resekcjach w obrębie jelita krętego. Jest to jednak lek na receptę, niedostępny w Polsce, ale można złożyć wniosek o import docelowy.

W przypadku potwierdzonej diagnozy NZJ (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna lub nieokreślone zapalenie jelit) należy przede wszystkim dążyć do remisji i wygaszenia stanu zapalnego w jelicie za pomocą odpowiednich leków (np. mesalazyna, sterydy, leczenie biologiczne). Jest to najważniejsza część postępowania w NZJ i nie może zostać zastąpiona przez leki bez recepty czy dietę, które stają się tu jedynie metodami wspomagającymi.

Szczególnie w przypadku przewlekłej biegunki pamiętać trzeba o regularnym nawadnianiu organizmu - co najmniej 2 litry płynów, najlepiej o wysokim stężeniu elektrolitów, np. woda wysokozmineralizowana, apteczne elektrolity, domowy izotonik na bazie wody kokosowej.

Tematy: mikrobiota, CU, CD, MZ, ZJD, dieta

Pytania i odpowiedzi

Czy leki stosowane w NZJ stanowią przeciwwskazanie do szczepienia przeciwko COVID-19?
Sterydy o działaniu miejscowym (budezonid) oraz ogólnoustrojowym (prednizon, prednizolon, metyloprednizolon), a także leki immunosupresyjne (azatiopryna, 6-Merkaptopuryna, metotreksat) i biologiczne (adalimumab, infliximab, wedolizumab, ustekinumab) nie stanowią przeciwwskazania do szczepienia przeciw COVID-19, więc nie należy ich odstawiać. U chorych, u których planowane jest włączenie leków immunosupresyjnych lub biologicznych, należy w miarę możliwości przeprowadzić szczepienia przed rozpoczęciem tego leczenia. Dawki szczepionki warto zaplanować tak, aby nie nakładały się z momentem podania dawki leku biologicznego.

Zobacz też

Probiotyki w NZJ - które brać i czy warto?
Szczepienia w nieswoistych chorobach zapalnych jelit
Szczepionka COVID-19 w chorobie Crohna i WZJG
5 najważniejszych pytań o szczepienie przeciw COVID-19 w chorobie Crohna i WZJG
Enterokliza
Choroba Leśniowskiego-Crohna
Dieta "na candidę" to MIT!
Dieta w chorobie Crohna i WZJG
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Anemia w chorobach zapalnych jelit - przyczyny, objawy i leczenie
CZY WIESZ, ŻE...

Sterydooporność to brak poprawy klinicznej pomimo zastosowania przez 4 tygodnie sterydu w dawce dobowej do 0,75 mg/kg masy ciała w przeliczeniu na prednizon (Encorton).